Was ist dein Lieblingsfach? – Gewiss nicht deutsch!
Polscy licealiści w badaniu z 2011 wskazali, że owszem spośród wszystkich przedmiotów najbardziej lubią języki obce (42,5%), jednakże, lubią je ze względu na pracę, którą będą mogli wykonywać. Był to pierwszy czynnik, przez który język niemiecki nie był i nie jest lubiany w szkołach. W Niemczech 78% ankietowanych odpowiedziało, że zna angielski, przez co niemiecki wydaje się być stratą czasu. Po drugie, wpływ języka angielskiego jest znacznie większy, ze względu na kulturę i jego międzynarodowy charakter. Dlatego uczniowie nie lubią języka niemieckiego.
Sprawić by niemiecki był potrzebny i związać go z kulturą, zwyczajami… Turbolandeskunde!

Tu do akcji wkracza Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego (PSNJN) ze swoim ogólnopolskim konkursem. Uczniowie z całej Polski mogą wziąć udział, tworząc 3 osobową drużynę, która zmierzy się z pytaniami dot. kultury państw niemieckojęzycznych. W tym roku szkolnym (2024/25) są to Niemcy. W 1. etapie jesienią szkoły prowadziły eliminacje, by wyłonić jedną drużynę, która przejdzie do 2. etapu. Etap 2., czyli rejonowy, odbył się w całej Polsce 11.04.2025 r. PSNJN wybrało nietypowy sposób na sprawdzenie wiedzy. Uczniowie mieli po 40 pytań z 3 progów punktowych (1 pkt, 2 pkt, 3 pkt), czyli w sumie 120 pytań, w których mogli przebierać do woli, nie znając wcześniej samych pytań. W tym przypadku liczy się niemiecki, jak i matematyka. Uczeń, a zarazem jeden ze zwycięzców 2. etapu Turbolandeskunde w rejonie obejmującym Toruń, Bydgoszcz i Inowrocław, o trudach wypowiedział się następująco:
Co było dzisiaj takie najtrudniejsze?
Obmyślenie strategii z wyborem pytań. […]
Na temat samego konkursu wypowiedziała się nauczycielka, która jest już z uczniami trzeci raz:
Konkurs podoba mi się – są jasne wytyczne, jak uczniowie się mają przygotować, jak my mamy ukierunkować uczniów. […] Zwiększa świadomość, ponieważ nie było problemu znaleźć grupy uczniów, którzy chcieliby wziąć udział.
O trudach organizacyjnych opowiedziała Anna Lis – koordynatorka Turbolandeskunde w ww. rejonie, członkini PSNJN:
Konkurs organizuję nieprzerwanie od 2018 roku. […] W konkursie biorą udział uczniowie chętni. […] Czuję duży entuzjazm i inspirację, […] gdy przygotowuję ten konkurs. Czasami jestem zmęczona, ale przez te lata stworzyłam zespół ludzi, którzy mi bardzo pomagają. […] Nie jestem sama, a daje mi to dużo radości.
PSNJN organizuje również inne konkursy, eventy, zajęcia dodatkowe. Wszystko po to, żeby zachęcić uczniów do nauki języka niemieckiego.

Dołączycie do konkursu w przyszłym roku? Jeśli tak, w tematyce jakiego państwa chcielibyście brać udział?