Fundacja GrowSPACE ogłosiła siódmą edycję Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, który w tym roku łączy siły z Rankingiem Perspektywy. Jak wpłynie to na ocenę szkół pod względem osiągnięć naukowych uczniów?
„Nie wprowadzamy rewolucji, sprawdzamy jak skutecznie odpowiadać na zmiany w edukacji” – mówi Mateusz Trzaska, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, w wywiadzie dla Bazy Aktywności Młodzieży.
Nowy rozdział w klasyfikacji szkół średnich
Ranking Fundacji GrowSPACE od lat oferuje uczniom możliwość wyrażenia opinii na temat swojej szkoły średniej. Na stronie maparownosci.pl młode osoby ze wszystkich szkół w Polsce odpowiedzieć mogą na 26 pytań dotyczących dyskryminacji oraz przemocy fizycznej i psychicznej w placówce. W tym roku został on wzbogacony o zagadnienia dotyczące wykluczenia uczniów przez rówieśników oraz nauczycieli. Pojawiły się również elementarne pytania o bezpieczeństwo i współdziałanie w szkołach. Na koniec edycji Rankingu zaprezentowana zostanie „mapa równości”, która będzie obejmowała cały kraj, a także poszczególne województwa. Ponadto zostaną pokazane miejsca przyjazne młodzieży LGBTQ+.

Bezpośredni wpływ Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ na punktację Rankingu Perspektywy
Podczas rozmowy z Mateuszem Trzaską dowiedzieliśmy się więcej szczegółów na temat planowanej współpracy. Nowe kryterium otwartości będzie stanowiło 5% całej oceny placówki w rankingu Perspektywy. Jednakże Ranking Fundacji GrowSPACE nie będzie jedynym czynnikiem branym pod uwagę w tym wskaźniku. Za równoważny aspekt będzie brany m. in. udział szkół w programie „Erasmus+”, czy kształtowanie kompetencji projektowych poprzez udział w programie „Zwolnieni z Teorii” . Aktualnie, aby otrzymać pełną ilość punktów z Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wystarczy, aby szkoła przekroczyła próg ilościowy ocen, który jest jednakowy dla każdej placówki. Natomiast nadal trwają dyskusje na temat tego czy szkoły ocenione na umiarkowanie przyjazne i nieprzyjazne powinny otrzymać punkty. Fundacja GrowSPACE jest przeciwko otrzymywaniu pełnej punktacji przez takie ośrodki.
„Nie ma dobrej edukacji, nie ma dobrego systemu kształcenia w środowisku nieprzyjaznym dla młodego człowieka.” – Komentuje Mateusz Trzaska w wywiadzie.

To nie koniec rozwoju rankingu Fundacji GrowSPACE oraz jego wpływu
Organizacja za główne cele postawiła sobie skuteczne dotarcie do mniejszych miejscowości oraz do najmniej zaangażowanych województw. Instytucja również wnioskuje, aby 5-procentowe kryterium otwartości stopniowo z roku na rok się zwiększało. Jedno jest pewne – to początek rankingu, jakiego jeszcze nie było, rankingu, który będzie brał pod uwagę wiele najważniejszych czynników jakości edukacji w polskich szkołach średnich.
5% w rankingu, w którym o pozycji decydują setne części punkta to naprawdę nie jest mało
🥷🥷🥷