12 kwietnia 2025 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyło się XIX posiedzenie Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej VIII
Kadencji. Tematem przewodnim obrad była kwestia szczególnie istotna dla młodego pokolenia: „Młodzi na rynku pracy – niepokojące tendencje, możliwości rozwoju oraz wpływ nowych technologii”.
Goście honorowi posiedzenia!
W posiedzeniu udział wzięli goście honorowi: posłanka na Sejm RP Iwona Kozłowska (Koalicja Obywatelska), przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska oraz Bartłomiej Górka, prezes Małopolsko-Świętokrzyskich Struktur Młodych dla Wolności (Konfederacja).
Kto będzie pełnił rolę marszałków?
Tegorocznymi marszałkami Parlamentu Młodych RP zostali Miłosz Kozikowski, Dominik Majcher oraz Katarzyna Wojtiuk. To oni poprowadzili obrady, podczas których kluby parlamentarne zaprezentowały swoje projekty uchwał. Na sali debatowali przedstawiciele Klubów: Czas Młodych, Europejskie Porozumienie Demokratyczne, Unia Centrum, Komitet Narodowy Polski, Solidarni oraz Koło Społem. Obecni byli również reprezentanci Koła Konserwatywno-Liberalnego oraz parlamentarzyści niezrzeszeni.
Co zostało poruszone na posiedzeniu?
W trakcie posiedzenia młodzi parlamentarzyści poruszali szeroki wachlarz tematów związanych z sytuacją młodych na rynku pracy. Dyskutowano m.in. o rozwoju rynku zatrudnienia i ochronie praw pracowniczych, roli systemu edukacji w przygotowaniu do życia zawodowego, potrzebie reform sprzyjających młodym pracownikom oraz nowych zasadach obliczania płacy minimalnej. Uczestnicy zwracali również uwagę na konieczność wsparcia osób do 26. roku życia, sanacji i
zabezpieczenia rynku pracy, wpływie nowych technologii na zatrudnienie, a także na znaczeniu
edukacji zawodowej i upowszechnianiu wiedzy o prawach młodego pracownika.
Źródło: Prywatne potrfolio
Kto objął honorowe patronaty nad wydarzeniem?
Wydarzenie zostało objęte trzema patronatami honorowymi: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Elżbiety Piniewskiej oraz Głównego Inspektora Pracy – Marcina Staneckiego.
Wywiad z dwojgiem Parlamentarzystów:
Źródło: Prywatne portfolio.
Wywiadu udzielili Nam: Aleksander Kowalczyk oraz Konstancja Dąbkowska:
– Co skłoniło Was do dołączenia do Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej?
– Jako młoda osoba chcę mieć realny wpływ! Uważam, że polityka młodzieżowa powinna być tworzona przez młodych i dla młodych – w końcu to nas dotyczy. Chcę być częścią zmiany i mieć możliwość wyrażenia swojego zdania w ważnych sprawach. – zaznaczyła Konstancja.
– Parlament Młodych RP to kuźnia pomysłów na zmianę, miejsce żywych dyskusji i praca nad projektami uchwał, w których młodzi zawierają najważniejsze dla nich postulaty. Dołączyłem do PMRP, ponieważ posiadam wizję zmian, które należy wdrożyć, aby młodzi ludzie czuli się zaopiekowani przez państwo. Parlament to nie spotkania i rozmowy, z których nic nie wynika. To wiele godzin pracy, spędzonych na konsultacjach i doskonaleniu projektów uchwał tak, aby służyły jak najszerszemu gronu odbiorców. – odpowiedział Aleksander.
– Jak zachęcić młodych ludzi do większego zaangażowania obywatelskiego?
– Trzeba pokazać, że to może być naprawdę ciekawe, inspirujące i… po prostu fajne! Zaangażowanie obywatelskie to nie tylko „poważne sprawy” – to przestrzeń do rozwoju, działania w grupie i realnego wpływu na otaczający nas świat. – przedstawiła Konstancja.
– Deficyt zaangażowania młodych ludzi w Polsce jest odczuwalny, niepodważanie. Misją wszystkich młodych społeczników oraz polityków młodzieżowych powinno być propagowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, które nigdy nie pozostaje obojętne. Dlatego moim celem jest inicjowanie stworzenia możliwie jak najwięcej młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Właśnie tam młodzi ludzie najwcześniej realizują pierwsze inicjatywy i propagują własne postulaty. Najistotniejsza w działaności społecznej jest praca u podstaw. – podkreślił Aleksander.
– Co daje Wam największą motywację do tak szerokiego działania?
– Uśmiech osób, do których trafiam. Świadomość, że mogę komuś pomóc albo zainspirować do działania – to jest coś, co daje mi siłę. Czasem wystarczy jedno dobre słowo, żeby komuś zmienić dzień. Mnie to wystarcza do szczęścia. – odpowiedziała Konstancja.
– Zdecydowanie są to ludzie, którzy mnie otaczają. Ludzie z pasją i wizją na zamianę, idący prosto do mety, ludzie dla których nie ma marzeń, są zaś cele. – przedstawił Aleksander.
Źródło: Prywatne portfolio.
Parlament Młodych RP to wyjątkowa inicjatywa, która pozwala młodzieży realnie zaangażować się w debatę publiczną oraz wyrazić swoje opinie na tematy ważne dla przyszłości całego społeczeństwa. Tegoroczne posiedzenie udowodniło, że młode pokolenie nie tylko obserwuje rzeczywistość, ale także aktywnie ją współtworzy.