Olimpiada „Zwolnieni z Teorii” w ciągu ostatnich 10 lat pozwoliła 33 tysiącom młodych ludzi stworzyć swój własny projekt społeczny. Ta wspaniała inicjatywa, umożliwia młodzieży z całej Polski nabycie praktycznych umiejętności, takich jak praca zespołowa, kreatywność czy rozwiązywanie problemów. Już 15 kwietnia nastąpi oficjalne zakończenie działań projektowych, realizowanych podczas 11 edycji olimpiady. Z tej okazji, na Instagramie Bazy Aktywności Młodzieży, zaprosiliśmy zespoły projektowe, do nadsyłania zgłoszeń w celu opisania przez nas ich działalności. Oto kilka najciekawszych projektów:
Unlock YOUR Future
Przebodźcowanie, FOMO, osłabiona koncentracja i prokrastynacja – to negatywne skutki nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, na które zwrócił uwagę zespół „Unlock Your Future”. Aby zwiększyć świadomość na temat tego problemu, twórcy projektu publikują edukacyjne treści na platformach takich jak YouTube, Instagram, Facebook i TikTok, a także przekazują narzędzia pomagające w jego rozwiązaniu. Działania zespołu nie kończą się jednak na mediach społecznościowych – organizują także warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych na terenie Śląska. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. wiceminister cyfryzacji, poseł Michał Gramatyka. Na stronie internetowej projektu dostępne jest również interaktywne narzędzie – „Kalkulator zmarnowanego czasu”, dzięki któremu każdy może obliczyć, ile czasu w swoim życiu spędzi na korzystaniu z telefonu.
Gdańskie Forum Młodych Przedsiębiorców
Ponad 50% młodych Polaków chce założyć własną działalność gospodarczą. Odpowiadając na dużą potrzebę i zainteresowanie wiedzą z zakresu edukacji biznesowej, „Gdańskie Forum Młodych Przedsiębiorców” 21 marca zorganizowało warsztaty z marketingu i przedsiębiorczości. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się, jak założyć i prowadzić firmę, pozyskiwać finansowanie oraz opracować skuteczną strategię rozwoju. W roli panelistów wystąpili doświadczeni eksperci biznesowi, m.in. Ireneusz Osiński i Dominik Stefański. Forum stało się także okazją do networkingu, umożliwiając uczestnikom nawiązanie kontaktów z inwestorami, mentorami oraz rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

Dobrze ze sobą
„Każdy z nas zasługuje na wsparcie i przestrzeń do rozwoju”, mówi na swoich social mediach zespół „Dobrze ze sobą”. Celem realizowanego projektu jest promowanie dbałości o dobrostan psychiczny i normalizowanie sięgania po pomoc psychologiczną. Aby tego dokonać, autorki przeprowadziły: wywiady z ekspertami, (nauczycielami, psychologami, sportowcami i przedsiębiorcami), które są publikowane na YouTube i Spotify, warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a także kampanię społeczną w formie filmu, zwracającą uwagę na znaczenie zdrowia psychicznego. Poza tym, planowane jest stworzenie muralu w Lesznie, który będzie codziennie przypominał mieszkańcom miasta o wartości dbania o siebie.

Projekty społeczne realizowane w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” udowadniają, że młodzież chce działać na rzecz innych i ma na to wiele innowacyjnych pomysłów. Choć tegoroczna edycja dobiega końca, wierzymy, że w kolejnych latach jeszcze więcej kreatywnych i zaangażowanych młodych ludzi będzie inicjować działania, które przyniosą realne korzyści społeczeństwu.
🥷🥷🥷
Witam świetny i bardzo inspirujący artykuł, przed przeczytaniem nie miałem pojęcia o istnieniu takich projektów. Super inicjatywy!!!