Od listopada ubiegłego roku działa Rada Młodzieżowa przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży, będąc największym organem młodzieżowym w Polsce — bo posiadającym aż 287 radnych — i jednym z niewielu takich na szczeblu centralnym, tuż obok Młodzieżowej Rady Klimatycznej, Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem czy Parlamentu Młodych RP.
Działalność
Radni Rady Młodzieżowej pochodzą ze 146 miast i wsi w Polsce, reprezentując każdy region, ale także każde środowisko. Zapewne dzięki różnicom w otoczeniu i pochodzeniu, każdy z Radnych ma inne spojrzenie na świat, a co za tym idzie wiele różnych pomysłów. Radni często biorą udział w spotkaniach komisji sejmowych (np.: ds. Dzieci i Młodzieży, ds. Edukacji i Nauki) wypowiadają się w telewizji i organizują wydarzenia mające na celu włączenie młodzieży w proces twórczy polityki na rzecz młodych ludzi. Ich zadaniem jest również tworzenie stanowisk na temat projektów ustaw, które mają wpływ na ich przyszłość.
Organizacja pracy
Każdy członek Rady może brać udział w pracach zespołów projektowych lub za zgodą prezydium Rady stworzyć kolejny taki zespół. Obecnie działają m.in. zespół projektowy ds. kampanii profrekwencyjnej i wyborów prezydenckich w 2025 roku, o którym piszemy tutaj. Istnieją także zespoły inne, które zajmują się konkretną tematyką, choć nie mają założonych celów ani terminu rozwiązania jak m.in. zespół inny ds. województwa śląskiego.

Z kolei wybrani wg. kolejności zgłoszeń (lub w niektórych przypadkach wg. doświadczenia) radni uczestniczą takżę w zespołach stałych, które zajmują się sprawami najważniejszymi dla Rady, takimi jak analiza prawna projektów ustaw, czy kontakt z mediami i parlamentarzystami. Koordynatorzy zespołów stałych razem z prezydium Rady wchodzą w skład komitetu koordynacyjnego, który wspomaga proces decyzyjny prezydium.
Rada Młodzieżowa z każdym dniem staje się coraz ważniejszym głosem młodych w kraju, umożliwiając im aktywne uczestnictwo w życiu politycznym i społecznym. A mnogość projektów i światopoglądów bez wątpienia pomaga im uzyskać rozgłos, który jest niewątpliwie potrzebny, żeby jeszcze lepiej reprezentować młodzież z całego kraju przed decydentami.
🥷🥷🥷